W środę 3 stycznia 2024 r. w Szkole Podstawowej w Gardnie w ramach realizacji programu „Higiena naszą tarczą ochronną” w klasach I-III odbyło się spotkanie dotyczące wad postawy.
Pani Natalia Korkuś opowiadała i przestawiła prezentację na temat wad postawy u dzieci. Uczniowie zapoznali się z typami wad postawy i ich przyczynami . Rozmawiali o tym jak należy dbać o kręgosłup, prawidłowo nosić tornister, siedzieć prosto w ławce i jak się prawidłowo odżywiać, by nie przybrać na wadze, gdyż otyłość powoduje także
wady postawy. Pani Natalia zważyła plecak każdego dziecka i omówiła z nami ciężar każdego plecaka.
Dalszy ciąg artykułu pod galerią zdjęć
3 proste kroki, które zapobiegają wadom postawy:
- Przygotowanie odpowiednio miejsca pracy dla dziecka – jeśli dziecko pracuje przy komputerze, zadbaj o to, żeby monitor znajdował się na wysokości jego oczu (odciąży to odcinek szyjny kręgosłupa). Dobierz krzesło dopasowane do naturalnych krzywizn kręgosłupa i wyreguluj jego wysokość (gdy stopy dziecka spoczywają płasko na ziemi, łokcie powinny swobodnie móc leżeć na biurku).
- Zadbanie o właściwe dopasowanie i ciężar tornistra – Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, aby waga tornistra dziecka nie przekraczała 10-15% wagi jego ciała. Plecak powinien mieć usztywnioną ściankę, przylegającą do pleców i szerokie szelki. Ciężkie rzeczy staraj się umieszczać na dole, a lekkie powyżej. I ostatnie, lecz niemniej ważne: plecak dziecko powinno nosić na obu ramionach.
- Zwracanie uwagi na to, jak dziecko siedzi przy biurku – jego plecy powinny być proste, nogi płasko położone na ziemi. Zaleca się, aby pośladki dotykały oparcia krzesła. Ciężar ciała powinien być idealnie rozłożony na oba biodra. Kolana powinny znajdować się na poziomie bioder (tu pomoże odpowiednia podkładka pod stopy. Dowiedzieliśmy się również że jeżeli i chodzi o zapobieganie wadom postawy kręgosłupa to ogromną rolę odgrywa aktywność fizyczna ,(czyli zaproszenie dziecka na wspólny spacer, mecz piłki nożnej, czy koszykówki, albo pływanie – cokolwiek co sprawi nam przyjemność).
Pani Natalia również porozmawiała z nami o higienie ciała, włosów, oraz wszawicy i jej zapobiegania .Przypomniała nam o cotygodniowym sprawdzaniu stanu głowy przez naszych rodziców np. po kąpieli, oraz że jeżeli zajdzie taka potrzeba to należy stosować właściwe preparaty u całej rodziny.Bardzo ważną informacją dla nas było to iż nie możemy wyśmiewać się z dzieci które mają wszy.
Spotkanie było pouczające, ponieważ dowiedzieliśmy się bardzo dużo o tym jak postępować i zachowywać się w różnych sytuacjach które wpływają na naszą higienę , zdrowie i samopoczucie.
przyg. Beata Borsuk